Jaką barwę światła wybrać?

Diody LED, które mają coraz większy udziału w rynku oświetleniowym, mają szansę stać się w przyszłości dominującą technologią oświetleniową. Światło białe ma wiele odmian, które z powodu nieznacznej różnicy w temperaturze barwowej dają podobne odczucia kolorystyczne. temperatura barwowaTypowe barwy światła:

3000 - 3300K
Światło ciepłe, jak przy wschodzie i zachodzie słońca. Ma bardziej zrównoważony rozkład barw składowych niż w przypadku zwykłych żarówek. Barwę polecamy do pomieszczeń mieszkalnych. Rozluźnia, wywołuje pogodny nastrój, czyni pomieszczenie przytulniejszym.

3300K - 3700K
Światło z większym udziałem krótkich fal i chłodnych barw składowych. Światło takie może mieć np. barwę oliwkową. Jest to barwa podobna do ciepłej z tym, że jej odcień wpada delikatnie w kolor zielony.

3700-5000K
Neutralna barwa światła idealnie nadająca się do oświetlenia kuchni, salonu bądź łazienki. Poprawia odwzorowanie barw odpowiednia zarówno do ciemnych jak i jasnych kolorów wnętrz.

5000-6500
Chłodne światło dzienne czasem odbierane jako błękitne. Poprawia odwzorowanie barw, polepsza zdolność koncentracji i uczenia się, zwiększa wydajność pracy. Żarówki LED o barwie ponad 6000K polecamy do pomieszczeń biurowych i handlowych. Przykładowo światło dzienne ma barwę ok. 5500K.